با گریه و زاری از من میخواهد حقش رو بگیرم
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷
گام های قصه گویی
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷

سوال

سلام
شب خوش
یه سوال داشتم
برای ایجاد محبت بین دوبرادر ۶ و ۱۲ ساله چه کاری میتونیم انجام بدیم
خیلی با هم درگیر میشن

پاسخ

سلام فرزندان شما در این سنین از دو نسل متفاوت اند و برخورد با هرکدام باید متفاوت باشد. یک نوجوان در حساس ترین سن نوجوانی و یک کودک در پایه سن کودکی.
دقت کنید برخورد با نوجوان و همسو کردن وی بهترین کاری است که باید انجام شود. نوجوان برای ارتباط گرفتن باید تحت مشورت قرار گیرد. در انجام کارها از او مشورت بگیرید . در مشکلاتی که کودک 6 ساله ایجاد می کند ، سعی کنید نظرات او را هم بشنوید و از او راهکار بخواهید. و تلاش کنید تا او احساس کند نسبت به خواهر یا برادرش نیز وظایفی دارد و در تربیت او دخیل است.
کار دیگری که میشود انجام داد بازی ها و تعاملاتی که این دو را بیشتر به هم نزدیک کند. به عنوان مثال وقتی میخواهید برای کوچکتر لباسی تهیه کنید از بزرگتر استفاده کنید و او نظر بدهد و همکاری و اشتراک در خرید داشته باشد. این حس مسئولیت در کنار ایجاد تعامل صحیح به هردوی آنها کمک می کند.
در دعواها و اختلاف ها سعی کنید همیشه طرف حق باشید نه طرف فرد کوچکتر… بگذارید فرزند بزرگتر عدالت را ببیند.
و نهایتا شما ناخواسته به فرزند کوچکتر بیشتر توجه میکنید چون او نیاز به توجه و مراقبت دارد. این توجه را به فرزند بزرگتر به شیوه خودش داشته باشید. بیشتر با او حرف بزنید . علی الخصوص وقتهایی که فرزند کوچکتر نیست یا خواب است تا بتوانید کل توجه خود را نصیب وی نمایید. او در حال حاضر فرزند کوچکتر را رقیب خود میداند ، علی الخصوص زمانهایی که در یک اختلاف نظر یا درگیری او از قدرت خود استفاده نموده و طبیعتا فرزند کوچکتر در قالب ضعف به شما پناه می برد و شما از فرزند کوچکتر حمایت می کنید.
دقت کنید حمایت و توجه فرزند بزرگتر برای شما بسیار ارزشمند تر است. اگر هوای او را داشته باشید. شرایط بر وفق مراد خواهد شد.
موفق باشید.
محمد مصباحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *