عذرخواهی های زیادی…
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷
با گریه و زاری از من میخواهد حقش رو بگیرم
شهریور ۱۵, ۱۳۹۷

سوال

با سلام
من یک دختر ۸ ساله و یک پسر ۳ ساله دارم دخترم چند وقتی هست که بسیار حرف گوش نکن و به شدت لجباز شده و به هیچ عنوان هیچ حرفی رو گوش نمیده و عمل نمیکنه و کاملا آشکارا با من یا پدرش لجبازی میکنه مثلا وقتی میگم قاشقتو رو فرش نمال تو چشمای من نگاه میکنه و با لبخند قاشقشو میماله به فرش و میخنده و فقط برای اینکه حرص منو دربیاره این کارو میکنه بیشتر وقتا عصبانی میشم و دعواش میکنم ولی اصلا براش مهم نیست خیلی وقتا هم خواستم با بی محلی و بی توجهی بهش بفهمونم که عصبانی نشدم ولی بازم فایده ای نداره دیگه واقعا در برخورد باهاش عاجز شدم و نمیدونم چیکار کنم که وقتی یک کاری ازش میخوام خیلی راحت و بدون اذیت و عصبانی کردن من گوش کنه خواهش میکنم راهنماییم کنین
با سپاس

پاسخ

با سلام و وقت بخیر…
اولین نکته ای که در ذهن پدیدار می شود ، احساس حسادت فرزند اول شما به فرزند دوم است. احساس می شود این موضوع خوب مدیریت نشده است. دقت کنید بچه ها به یک میزان نیاز به توجه دارند. فرزند دوم با ورود خودش تمام توجه مادر را از آن خودش می کند، چرا که در اولیه های زندگی وابسته به مادر است. فرزند اول شما وقتی پنج سال بیشتر نداشته با این موضوع روبرو شده است. او طبیعتا در آن سن عقل انتزاعی نداشته و نمی توانسته است تفاوت بگذارد بین بچه ای که باید به او توجه کرد برای زنده ماندنش با توجهی کهصرفا آمیخته با محبت است. طبیعتا این حسادت در وی پررنگ تر شده است. حالا تلاش می کند به اشکال مختلف توجه شما را به سمت خودش جلب کند. برای کودک توجه شما به وی مهم است نه کیفیت آن. یعنی مهم این است که شما به او نگاه کنید. او نیاز مادرانه شما را دریافت کرده است حتی اگر سرش داد بزنید. فرمودید گاها بی توجهی می کنید اما فایده ای ندارد، میگوییم شما قبلا آنقدر در این موضوعات به او توجه کرده اید که او عادت کرده که بهترین روش جلب توجه همین کار است . وقتی از شما بی توجهی میبیند آنقدر مداومت به خرج می دهد تا شما از کوره در بروید و مجدد به او توجه کنید.
برای حل این موضوع می گوییم بی مهابا به دختران توجه نشان دهید. توجه مادرانه از جنس محبت.
این تمرین را از همین امروز شروع کنید: آلارم گوشی تان را به صورت ساعتی تنظیم کنید تا هر یکساعت زنگ بزند. این زنگ هشدار دهنده و یادآوری کننده است . با شنیدن صدای زنگ سریعا به سراغ دختران بروید و بی دلیل او را در آغوش بگیرید و ببوسید و جملات محبت آمیز و بگویید. خیلی سریع و کوتاه…این کار را در روز تا 10 بار تکرار کنید و هربار تلاش کنید کودک سه ساله شما متوجه رفتار شما با دخترتان نشود تا لازم نباشد هم زمان این محبت را به او هم منتقل کنید. به زودی اثرات معجزه وار این تمرین ساده را در زندگی مشاهده خواهید کرد. دختر شما از نگاه خودش و البته ما کمبود محبت مادرانه دارد. متاسفانه محبت والدین امروزی محدود به غذا درست کردن و لباس شستن و مرتب کردن اتاق بچه ها است. بچه ها نه این محبت را درک می کنند و نه خود را نیازمند آن می بینند. پس به خودشان و کاملا مستقیم محبت کنید. از نوازش ، بغل کردن بوسیدن های بی دلیل غافل نشوید. بنا نیست وقتی رفتار ناشایستی کرد او را بغل کنید. وقتی همه چیز طبیعی است بغلش کنید در این صورت لوس نخواهد شد .
تمرین دوم: بعد از آغاز تمرین محبت کردن ، حالا لازم است عادت قبلی او را از ذهنش پاک کنید. برای پاک کردن عادت قبلی او باید بی توجه باشید، تا کی؟ تا زمانی که او آرام ارام فراموش کند. اگر یک ماه بی توجه باشید و بعد از یک ماه ناگهان از کوره در بروید شما شکست خورده خواهید بود و پیروز میدان او خواهد بود. دقت کنید او یک اسلحه قوی برای عصبانی کردن شما دارد و حتما در طول هفته زمانی خواهد رسید که بین شما نراحتی پیش بیاید. در این بین شما توجه و نیاز به محبت او را تامین کرده اید . اینبار که او رفتار زشت خود را تکرار می کند دیگر برای جلب توجه نیست. او قبلا یاد گرفته برای مبارزه با شما باید از این رفتار استفاده کند. شما با بی توجهی به آن رفتار به او می فهمانید که باید روش خود را تغییر دهد اما اینبار مطئن هستید حال روحی دختران با شما خوب است و او دوستتان دارد .
موفق باشید.
محمد مصباحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *